Kiedy warto podpisać “porozumienie stron”? Zwróć uwagę na kilka rzeczy

Zakończenie współpracy zawodowej bywa trudnym momentem zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. C kojarzy się z wypowiedzeniem czy zwolnieniem, jednak polskie prawo przewiduje także inne, bardziej polubowne rozwiązania. Jednym z nich jest zakończenie umowy za porozumieniem stron – taka procedura, która pozwala uniknąć napięć i skrócić formalności.

Zakończenie umowy za porozumieniem stron to forma rozstania, która nie tylko umożliwia elastyczne ustalenie warunków, ale też niesie korzyści dla obu stron. Może okazać się najlepszym wyjściem w sytuacji, gdy żadna ze stron nie chce rozpoczynać długiego okresu wypowiedzenia. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie?

Porozumienie stron jako alternatywa dla wypowiedzenia

Zakończenie umowy o pracę za porozumieniem stron (zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy) oznacza, że obie strony (pracownik i pracodawca) zgadzają się na rozwiązanie umowy w ustalonym wspólnie terminie. Istotne jest tutaj obopólne porozumienie, które oznacza, że żadna ze stron nie może wymusić takiego rozwiązania jednostronnie.

Możliwość rozwiązania umowy za porozumieniem stron dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę, niezależnie od tego, czy są to umowy na czas określony, nieokreślony, czy na okres próbny.

Największa zaleta porozumienia stron? Brak okresu wypowiedzenia i elastyczność warunków

Jedną z największych zalet porozumienia stron jest brak obowiązku zachowania okresu wypowiedzenia. Strony mogą ustalić dowolną datę zakończenia stosunku pracy, nawet natychmiastową. Daje to ogromną swobodę w planowaniu zarówno dalszej kariery zawodowej pracownika, jak i reorganizacji kadrowej po stronie pracodawcy.

Taka forma rozwiązania umowy pozwala także na ustalenie dodatkowych warunków, np. wypłaty odprawy, skrócenia urlopu wypoczynkowego czy wystawienia korzystniejszego świadectwa pracy.

Jak przebiega procedura rozwiązania umowy za porozumieniem stron?

Proces rozpoczyna się zazwyczaj od inicjatywy jednej ze stron, może to być zarówno pracownik, jak i pracodawca. Wystarczy złożyć pisemną propozycję zakończenia umowy za porozumieniem stron. Druga strona może propozycję zaakceptować, odrzucić lub negocjować inne warunki, np. późniejszy termin zakończenia stosunku pracy.

Po osiągnięciu porozumienia obie strony podpisują dokument określający termin rozwiązania umowy oraz ewentualne dodatkowe ustalenia. Od tego momentu ustalenia są wiążące.

Co z uprawnieniami pracownika?

Warto pamiętać, że zakończenie umowy za porozumieniem stron może wpłynąć na niektóre świadczenia. Przede wszystkim osoba, która zdecyduje się na taką formę rozstania z pracodawcą, może mieć ograniczony dostęp do zasiłku dla bezrobotnych, szczególnie jeśli nie wykaże, że to nie ona była inicjatorem rozwiązania umowy (zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Z drugiej strony, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie przekreśla prawa do odprawy, jeśli rozwiązanie umowy następuje z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (na przykład w ramach zwolnień grupowych, o czym mówi ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Kiedy warto rozważyć porozumienie stron?

Porozumienie stron sprawdza się w sytuacjach, gdy strony nie chcą lub nie mogą kontynuować współpracy, ale też nie chcą eskalować konfliktu. Taka forma zakończenia umowy jest też wygodna dla pracowników planujących szybkie przejście do nowego pracodawcy, dzięki możliwości uzgodnienia krótszego terminu odejścia.

Dla pracodawcy porozumienie może być sposobem na szybkie zakończenie stosunku pracy bez ryzyka sądowego sporu i bez obowiązku udowadniania przyczyny rozwiązania umowy, jak ma to miejsce przy wypowiedzeniu z winy pracownika.

Warto jednak podejść do tej formy zakończenia współpracy świadomie, najlepiej uwzględniając konsultację prawną, szczególnie gdy towarzyszą jej bardziej złożone ustalenia. 

Czytaj także:

Czterobrygadówka – jak wygląda praca w systemie zmianowym?

Reboarding pracowników – jak skutecznie przygotować organizację na powrót zatrudnionych po przerwie?

Wirtualne biuro – jak działa i dlaczego zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców?

Data aktualizacji:  
2025-05-19