Dni wolne od pracy w 2025 roku. Możesz mieć nawet 3 niemal dwutygodniowe przerwy!

Planujesz już urlop w 2025 roku? Sprawdź, jak najlepiej wykorzystać dni ustawowo wolne od pracy i zyskać więcej czasu na odpoczynek. Podpowiadamy, jak sprytnie dobrać dni urlopu, aby maksymalnie wydłużyć czas wolny i cieszyć się dłuższymi weekendami.

Wraz z nowym rokiem odnawia się pula dni przysługujących pracownikom w ramach urlopu wypoczynkowego. To doskonała okazja, by mądrze zaplanować swój czas wolny i cieszyć się okresami dłuższego odpoczynku rozłożonymi w ciągu całego roku. Dzięki dniom ustawowo wolnym od pracy oraz sprytnemu wykorzystaniu przysługującego urlopu, możesz maksymalnie wydłużyć swoje weekendy lub stworzyć kilkudniowe przerwy w pracy. W tym artykule pokażemy Ci, jak najlepiej połączyć te dni, aby zaplanować najkorzystniejszy urlop. Sprawdź, kiedy warto wziąć wolne, by zyskać jak najwięcej wolnych chwil.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku

Dni ustawowo wolne od pracy stwarzają doskonałą okazję do efektywnego planowania urlopów. W Polsce są to dni związane ze świętami katolickimi, ale też Świętem Pracy i Dniem Niepodległości. W 2025 roku przypadają w następujące dni tygodnia:

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli
  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy
  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja
  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
  • 26 grudnia (piątek) – Boże Narodzenie (drugi dzień)

Rekordowo długa przerwa świąteczna w 2024 roku

Jeśli mieliście możliwość wykorzystać resztę wolnych dni z 2024 roku w okresie świątecznym, to urlop mógł trwać od nawet od soboty – 20 grudnia. Ciągiem dalszym tej długiej przerwy od pracy mogły być dni zaraz po świętach, czyli 27 grudnia oraz 30 i 31 grudnia. Wówczas łącząc je z 1 stycznia, zyskaliśmy aż 12 dni wolnych od pracy (łącznie z weekendami). 

Niektórzy jednak w pełni wykorzystują urlop jeszcze latem, więc mają możliwość zaplanowania kolejnego odpoczynku dopiero w nowym roku. Jak to może wyglądać?

Jak zaplanować wolne dni w 2025 roku?

Styczniowe ferie dla pracujących

1 stycznia przypada w środę, więc wystarczy wziąć 2 dni urlopu, aby zyskać 6-dniową przerwę, ponieważ następny wolny ustawowo dzień to Święto Trzech Króli przypadające na 6 stycznia.

Święta Wielkanocne i majówka 2025

Następna okazja do odpoczynku pojawia się podczas Świąt Wielkanocnych dopiero pod koniec kwietnia. W 2025 roku Święta Wielkanocne wypadają dość późno – 20-21 kwietnia. Można jednak już wtedy zaplanować dłuższy odpoczynek, wykorzystując 8 dni urlopu i łącząc te Święta z majówką. 3 maja przypada w sobotę, pracodawca musi więc zwrócić ten dzień w inny dzień roboczy. Możemy przedłużyć jeszcze majkówkę do poniedziałku i zaplanować powrót 5 maja.

Zyskujemy wtedy aż 17 dni wolnych (łącznie z weekendami). To okres jeszcze przed szczytem urlopów letnich, a może być już bardzo ciepło, więc to doskonała okazja do zaplanowania wyjazdu w miejsce, które może w tym czasie być mniej tłoczne niż zwykle. 

Długi weekend w czerwcu i sierpniu 2025

Latem możemy mieć aż dwa długie weekendy. Boże Ciało wypada w czwartek 19 czerwca. Wystarczy, że weźmiemy wolny piątek i możemy cieszyć się 4-dniowym weekendem. 15 sierpnia jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 2025 roku wypada ono w piątek, więc czeka nas kolejny długi weekend.

Wolne w listopadzie 2025

W 2025 roku Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w sobotę. Pracodawca jest więc zobowiązany do oddania tego dnia w inny dzień roboczy. Możemy więc przedłużyć sobie weekend w okolicach Święta Niepodległości, które wypada we wtorek (11 listopada). Biorąc wolny poniedziałek za sobotę, zyskujemy 4 dni weekendu.

Przerwa świąteczna 2025

Święta Bożego Narodzenia w 2025 roku znów mogą trwać dłużej. Wystarczy wziąć 5 dni urlopu, aby cieszyć się 13-dniową przerwą. Warto mieć na uwadze, że od 2025 roku planowana jest wolna Wigilia. 

Urlopy zaplanowane w schemacie przedstawionym powyżej zostawiają jeszcze 10 dni do wykorzystania osobom z prawem do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Mając na uwadze wskazane wyżej daty, można zaplanować wcześniej letni wypoczynek i cieszyć się nawet trzema niemal 2-tygodniowymi przerwami.

Czytaj także:

Urlop wypoczynkowy a Kodeks pracy. Wszystko, co musisz wiedzieć

Diagram żółwia – skuteczne narzędzie do analizy procesów

5 Why. Prosta metoda na skuteczne rozwiązywanie problemów

Data aktualizacji:  
2024-12-27